בדיקת פוליגרף


03 Dec
03Dec

בדיקת פוליגרף

כולנו מכירים מסדרות הדרמה על בתי המשפט את בדיקת הפוליגרף המפורסמת שמסייעת לגלות האם החשוד הנחקר דובר אמת או לא. אולם בפועל, המציאות היא מעט שונה.

בדיקת פוליגרף היא בדיקה מעוררת מחלוקת. מחקרים שונים שנערכו קובעים כי אחוז הדיוק של הבדיקה הנו 90%. זהו נתון יחסית גבוה אך אינו חד משמעי. לכן, מאחר והכרעות משפטיות יכולות להיות הרות גורל, לא תמיד יהיה ראוי לבסס הכרעה על סמך הממצאים של בדיקה שאינה מדויקת באופן מוחלט.

אם כך, מתי ניתן ומתי לא ניתן להשתמש בבדיקת פוליגרף בהליך משפטי?
הפסיקה קובעת כך:
כשמדובר במשפט פלילי - בדיקת הפוליגרף אינה קבילה בהליך העיקרי, אמנם בדיקות פוליגרף יכולות לשמש בשלבי החקירה, באיתור חשודים, בניקוי חשד ואף כראיה עקיפה לכך שהנאשם מוכן או לא מוכן לעבור בדיקת פוליגרף, מה שתורם להתרשמות בית המשפט.
כמו כן, בהליך מעצר לצורכי חקירה (ולאחרונה גם במעצר עד תום ההליכים), יכול הפוליגרף להביא לשחרור חשוד ממעצר, או להמשך מעצרו.

בהליך אזרחי המצב שונה - בדיקת הפוליגרף תהיה קבילה בבית המשפט במידה ומתקיימים שני תנאים:
1. קיימת הסכמה מפורשת בכתב על ידי שני הצדדים לקיום הבדיקה.
2. מתקבלת תוצאה חד משמעית.
השאלה האם ומתי מומלץ לעשות שימוש בבדיקת פוליגרף היא מורכבת ותלויה בהרבה משתנים ובנסיבות המקרה. בנוסף גם לאחר שהוסכם על קיום הבדיקה, הפסיקה קבעה כללים רבים המגדירים מה מותר ומה אסור בתהליך הבדיקה.

על כן, אם אתם שוקלים להשתמש בבדיקת פוליגרף כראיה משפטית, חשוב לפנות לעורך דין מנוסה בכדי שיבחן את המקרה וימליץ על הצעד הנכון.


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.