העלבת עובד ציבור


03 Dec
03Dec

העלבת עובד ציבור

האם גם אתם סיננתם קללה כלפי שוטר, פקח או עובד ציבור אחר?

לעתים, מפגש עם עובד ציבור עלול להיות מתסכל ומרגיז. אבל לפני שאתם צועקים, מתחממים וכועסים, חשוב שתבינו שעלולות להיות השלכות לא נעימות, אם אותו עובד הציבור יחליט לפעול ולהגיש תלונה.

העלבת עובד ציבור היא עבירה המופיעה בסעיף 288 לחוק העונשין, ולפיו המעליב בתנועות, במלים או במעשים, עובד ציבור בעת מילוי תפקידו או בנוגע למילוי תפקידו, דינו – מאסר ששה חדשים.
את ההגנה הזו קבע המחוקק מתוך צורך להגן על עובד הציבור שמתמודד מידי יום עם ביקורת תמידית ולכן הוא זקוק להגנה בכדי שהביקורת לא תגלוש להעלבה וביזוי.

השאלה האם ההגנה הזו מוצדקת והאם היא מגבילה את חופש הביטוי עולה מידי פעם לדיון ציבורי ולכן ההנחיות של היועמ"ש קובעות מדיניות מאופקת בכל מה שקשור בהעמדה לדין בגין עבירה של העלבת עובד ציבור.

יתרה מכך, ביהמ"ש העליון קבע הלכה מחייבת אשר לפיה לא כל קללה, תנועה או מעשה לעבר עובד ציבור תחשב כהעלבת עובד ציבור.

קרי - רק נסיבות מחמירות של העלבה כמו למשל: העלבה חריגה ומתמשכת שעשויה לפגוע בצורה ממשית ביכולת של העובד למלא את תפקידו, כאשר האמירה הפוגענית פורסמה ברבים, כאשר מטרת האמירה הייתה ביזוי לשמו, או אז ניתן יהיה להרשיעה בגין עבירה זו.

שימו לב: על אף הנחיות היועמ"ש והלכת ביהמ"ש העליון, לצערי מדיניות התביעה המשטרתית נותרה כזו שממהרת להגיש כתבי אישום בגין סעיף זה ו/או "לתבל" ולהוסיף את הסעיף לכתב אישום, כאסטרטגיה לביטולו בהסדר (על אף שהסעיף לא מחזיק מים).

זכור! זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בשל העלבת עובד ציבור? 

כנראה שניתן בטלו בנקל עוד בטרם יחל ההליך, אחרת אתה עשוי לשלם ברישום פלילי או מאסר


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.