זכות השתיקה


30 May
30May

זכות השתיקה

האם תמיד מומלץ לשמור על זכות השתיקה בחקירה? עו"ד פלילי שלומי ביזק מסביר על זכות העומדת לנחקר.  
זכות השתיקה היא זכות השמורה לאדם הנמצא בחקירה לשתוק ולא לענות לשאלות חוקריו.

האם בכל חקירה כדאי להימנע מלענות על השאלות כדי לא להגיד משהו מפליל?
בהחלט לא. לא תמיד יהיה נכון לשמור על זכות השתיקה. כאשר חשוד בוחר לשתוק במהלך החקירה, במקום לספק גרסה סבירה ולהסיר את החשד, הוא עשוי לשלם על כך מאוחר יותר.

עדות של נאשם אשר שתק בחקירה וחשף את עדותו רק במהלך המשפט – ייתכן ותיחשב כ"עדות כבושה" - עדות שהמוסר "כבש" אותה בלבו עד למעמד המשפט, משקל העדות יהיה מועט יותר והיא עשויה להיתפס כלא אמינה.

מאידך, במצב דברים בו לתביעה אין די ראיות כנגד הנחקר, שתיקתו עדיפה, גם אם יאלץ "לשלם" בשעות בתא המעצר, מאשר שידבר ויוסיף לראיות התביעה נגדו ולבסוף "ישלם" בימים, חודשים או שנים במאסר.

כמו כן, לפעמים הלחץ במעמד החקירה והמניפולציות על הנחקר עלולים להוביל אותו לומר דברים העלולים להתפרש באפן שגוי ולשמש מאוחר יותר כנגדו.

זכרו!!!
זכות השתיקה בחקירה היא זכות בסיסית שחשוב מאוד להשתמש בה, אבל רק כאשר נקבעת אסטרטגיית הגנה מדויקת של הנאשם ביחד עם סנגורו. 

זומנת לחקירת משטרה? לייעוץ ראשוני 24 שעות ביממה ניתן לפנות אלינו


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.