סמכות החיפוש


03 Dec
03Dec

חיפוש גופני? דע את זכויותיך!!! 

שוטר אינו רשאי לערוך חיפוש חיצוני בכליו ועל גופו של אדם, אלא אם קיים חשד סביר שהוא נושא חפץ לא חוקי ו/או סם מסוכן, או שאותו אדם נמצא בקירוב למקום חיפוש (למעט עצור). 

נסיבה נוספת לפיה ניתן לבצע חיפוש ללא העילות שצוינו, היא במקרה בו אדם הסכים לביצוע החיפוש, והדגש הוא על "הסכמה מדעת", כלומר בתנאי שהשוטר יידע את החשוד כי עומדת לו הזכות לסרב לחיפוש וכי סירובו לא ייזקף לחובתו, אחרת החיפוש אינו חוקי.

במידה ואדם סרב לביצוע החיפוש ולא היה חשד סביר כנדרש בחוק לביצוע החיפוש, הרי שהחיפוש בלתי חוקי ולא ניתן לערוך שימוש בראיות שנתפסו במהלך החיפוש ומשקלן יהיה אפסי.

לפיכך, בכל מקום בו מבוסס החיפוש על הסכמה, אך אין כל ראייה כי השוטר הבהיר לאדם עליו בוצע החיפוש את זכותו לסרב לחיפוש וכי לא יאונה לו כל רע אם יסרב, מדובר בחיפוש בלתי חוקי.
יתרה מזאת, אם השוטר לא ערך או ציין במזכר/דו"ח פעולה בסמוך לאירוע כי יידע את החשוד בדבר אפשרותו לסרב לחיפוש, תהיה לתביעה בעיה רצינית להוכיח כי החשוד הסכים "הסכמה מדעת" (הסכמה חופשית ומרצון של החשוד) לחיפוש. כלומר, שהחיפוש אינו חוקי.

בפסיקה של ביהמ"ש העליון בפסק הדין המנחה לעניין זה "הלכת בן חיים", אמר כבוד השופט דנציגר בדעת יחיד, כי כל הסכמה בין חשוד לאיש מרות (שוטר), היא לא הסכמה מדעת, כי תמיד החשוד יחשוש כאשר הוא ניצב מול רשויות החוק ובשל פערי הכוחות, ההסכמה של החשוד לא תהיה לעולם הסכמה חופשית ומרצון.
זו גם דעתי האישית, כי לא יכולה להיות "הסכמה מדעת" במצב דברים כזה ומעטים החשודים אשר יסרבו לחיפוש.


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.