תיווך בעסקאות סמים


03 Apr
03Apr

עבירת תיווך סמים

רשויות החוק והמשפט בישראל נלחמות בסמים. המלחמה בסמים מתייחסת לכל המרכיבים והשלבים בשרשרת הסמים, החל מייצור והפקה, גידול, תיווך, יבוא וסחר בסמים ועד לשימוש ואחזקה. בעבירת תיווך סמים, אסורה גם היא על פי החוק בשל היותה האמצעי המחבר בין הצדדים. עו"ד שלומי ביזק מסביר על עבירות תיווך סמים במאמר שלפניכם. 


עבירות תיווך בעסקאות סמים, סחר בסמים.

מה נחשב לעבירת תיווך סמים?

סעיף 14 לפקודת הסמים המסוכנים קובע כי תיווך בסמים הנו עבירה פלילית חמורה, בין אם מקבל המתווך תמורה (אפילו אם מדובר בחלק מסמים), ובין אם מדובר בתיווך ללא תמורה. 

ענישה בגין תיווך בעסקאות סמים

הענישה המרבית בגין תיווך סמים מוגדרת כעד 20 שנות מאסר. על כן עצם התיווך בעסקאות סמים נחשב בעיני המחוקק בעבירה פלילית חמורה. 

מלבד לענישה זו, רשאי בית המשפט להורות על סנקציות נוספות, למשל: שלילית רישיון נהיגה, חילוט רכוש, עבודות שירות, מאסר על תנאי, עבודות לתועלת הציבור וקנסות. בנוסף לענישה קיים גם רישום פלילי המכתים את עתידו של האדם ומלווה אותו בהמשך דרכו. 

רישום פלילי עשוי להוות מכשול לאדם בבואו להגשת מועמדות למשרות מסוימות, קבלת אשרה למדינות אחרות, קבלה למקומות תעסוקה (מקצועות הרפואה, אנשי חינוך, יוצאי השקעות, קבלנים, שירותי תיירות, הדברה ועוד), שלילת רישיון עיסוק בחשמל, נהיגה ברכבי חילוץ ועוד.  

מידע נוסף על מחיקת הרישום הפלילי שלכם - התקשרו עכשיו


תיווך בעסקאות סמים - הלכה למעשה

שימו לב, הנאשם יחשב כמתווך רק אם הסם לא עבר דרכו, אלא אם החשוד שימש כמחבר בין שני הצדדים, בין ספק הסמים לצרכן. למשל, באמצעות שליחת הודעות, קביעת פגישה בין הצדדים, וכו'. לאור ניסיון בתיקים מסוג זה, לא אחת קורה כי המתווך כלל אינו קיבל תמורה כלשהי כלשהי בעבור התיווך.

יתרה מכך, אין הכרח שהעסקה אכן תתממש בכדאי להרשיע, שכן העבירה היא בעצם התיווך ולא בהעברת הסם לידי הצרכן. אולם, בכל הנגוע לתיווך סמים, החוק נותן משמעות לכוונה הפלילית (יסוד הנפשי). כלומר אם האדם לא ידע שמדובר בסמים למשל אם העביר תיק שקיבל מידע שגוי לגבי תכולתו, או שהטמינו סמים על גופו מבלי ידיעתו (למשל, במעיל), יהיה ניתן לטעון בגין כך בבית המשפט.
יחד עם זאת, באם יוכח כי מי שהעביר את חבילת הסמים "עצם עיניו" לאפשרות כי מדובר בסמים, ניתן יהיה להאשימו בסחר.

נעצרת? הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת תיווך בעסקאות סמים או סחר בסמים? 


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטיםהערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.