המשפט הצבאי הפלילי


המשפט הצבאי הפלילי

המשפט הצבאי הפלילי - זהה בפרמטרים רבים למשפט הפלילי הרגיל, אך יחד עם זאת ישנם מספר חריגים בולטים ומקוממים בהם הנאשם-החייל מופלה לרעה על ידי הדין הצבאי לעומת חברו בן גילו, הנאשם  במשפט הפלילי "האזרחי" (הרגיל).

משחר ההיסטוריה הנאשם-החייל הופלה בדין הצבאי, כך למשל היה נהוג בעבר להותיר חייל במעצר למשך 96 שעות בטרם הוא מובא לפני שופט להארכת מעצר, עד שפסק דין "צמח" תיקן את המעוות באופן חלקי, ופחית את מספר השעות ל- 48, בעוד שמקבילו בדין הפלילי הרגיל, עומד על 24 שעות בלבד. כיום המצב תוקן, והנאשם-החייל מובא בפני שופט להארכת מעצרו או שחרורו תוך 24 שעות.

אולם, עדיין הנאשם-החייל מופלה בפרמטרים רבים אחרים, למשל:

1. הנאשם-החייל נתון בידי שתי מערכות חקיקה ומשפט, הפלילית והצבאית, כאשר הצבאית נוטה להחמיר הרבה יותר ומותירה לחייל המשתחרר כתם נכבד באזרחות, אשר מקבילו בן גילו אשר נשפט בערכאה אזרחית פלילית רגילה, היה יוצא בעונש מופחת.

2. כך למשל, ניתן לבחון את עבירות הסמים בצבא, כיום ישנה רפורמה להקל עם אותם חיליים אשר צרכו מריחואנה בשהותם מחוץ לבסיס בשעות הפנאי, אולם יחד עם זאת, הם חשופים בכל זאת להגשת כתבי אישום, הורדה בדרגה, הדחה מתפקיד או מיחידה מובחרת, ואף השארת כתם מסוג רישום פלילי שילווה אותם גם לאחר שחרורם לאזרחות, בעוד שמקבילו, בן גילו שלא התגייס, ככל הנראה כלל וכלל לא היה נשפט בגין אותה עבירה בדין הפלילי הרגיל.  

3. לעניין המעצרים- על פי הדין הצבאי, ישנה עילת מעצר מסוג "פגיע במשמעת" אשר בגינה יכול למצוא עצמו נאשם-חייל עצור עד לתום ההליכים נגדו. עילת המעצר "פגיע במשמעת" היא מעין סעיף סל, אשר לתוכו אפשר להכניס התנהגויות שונות, מה שבדין הפלילי הרגיל לא קיים ולא הגיוני בכלל. 

4. בעיה נוספת לעניין המעצרים, היא שנאשם-חייל אשר נעצר עד לתום ההליכים נגדו, לא זכאי לתסקיר שירות המבחן אשר יכול לבחון חלופות מעצר ואת שחרורו של החייל, מה שכמובן לו זכאי חברו בן גילו הנאשם במשפט הפלילי הרגיל. 

 


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים