התיק הפלילי


התיק הפלילי

לציר הזמן במשפט הפלילי - לחץ כאן

הורותו ולידתו של התיק הפלילי מתחילה בבחירת קו ההגנה שלו. בחירת קו הגנה נכון מצריך ניסיון, ידע, חשיבה והבנה ברמה גבוהה של הצד שכנגד.

עורך דין פלילי שלומי ביזק מומחה במשפט הפלילי ועוסק בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות פליליות מהחמורות ביותר ועד לקלות ביותר. כיוצא פרקליטות, הוא מכיר ויודע כיצד פועלת המערכת ויודע באיזה קו הגנה יש לפעול בכדי להביא לתוצאה מיטבית עבור לקוחותיו. בין באי המשרד מנעד רחב של לקוחות, ביניהם חשודים ונאשמים מנוסים, וכן לקוחות נורמטיביים שזו להם ההסתבכות הראשונה עם החוק. 

הידע שעו"ד פלילי שלומי ביזק צבר במהלך השנים, לימד אותו לבחון כל תיק ותיק באופן הייחודי לו, בהתאם לנסיבותיו ובהתאם לתוצאה הרצויה עבור כל לקוח ולקוח. התיקים המטופלים במשרד נבחרים בקפידה ובשל כך כל תיק פלילי מקבל את מלוא תשומת הלב וירידה לפרטים הקטנים.

משרדנו מאמין כי האמת נמצאת בפרטים הקטנים, לכן אנו רואים לנכון להתמקד בכל פרט שולי כעיקרי, כהכרח לקביעת קו ההגנה אשר על פיו יוכרע גורל התיק, לא בכדי המשרד חרט על דגלו:

 "רק אם נעסוק בטפל, נדע את העיקר".


ההליך הפלילי מורכב ממספר שלבים 

 • ביצוע העבירה הפלילית (קרא עוד) - פותח את ההליך.

 • עיכוב לצורכי חקירה - הסמכות נתונה לעיכוב בזירה ועיכוב לתחנה עד 3 שעות.

 • מעצר  ראשוני - 24 שעות / מעצר ימים משרדנו מעניק ייצוג ושחרור בהליך המעצר. 

 • זכות ההיוועצות עם עו"ד (קרא עוד) - משרדנו מעניק יעוץ לפני ובמהלך החקירה, לייעוץ לפני חקירה משמעות מכרעת על חיי התיק הפלילי וגורלו.

 • חקירה פלילית (קרא עוד) - מתחילה עם היוודע דבר העבירה למשטרה אשר במהלכה מנסה הרשות החוקרת להרכיב פזל מחלקי ראיות עדויות וגרסת החשוד, לכל נחקר יש את הזכות לשתוק בחקירתו ואת זכותו להיוועץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה.

 • סגירת התיק – לאחר יעוץ נכון בחקירה, יכול התיק הפלילי להיסגר. אולם, גם לאופן סגירת התיק חשיבות רבה, שכן תיק שנסגר בעילה של "חוסר בראיות" או "מחוסר עניין לציבור", משאיר כתם ברישום המשטרתי אשר יש לפעול ולמחקו, משרדנו מתמחה במחיקת רישום. 

 • שימוע - באם התיק לא נסגר, לפני הגשת כתב אישום משרדנו מקיים פגישת שימוע עם המאשימה, במקרה בו החשוד נחשד בעבירה מסוג פשע (שהעונש עליה גבוה משלוש שנים) במסגרת השימוע אנו מנסים לשכנע את התביעה להימנע מהגשת כתב אישום. 

 • הגשת כתב אישום – בשלב זה הסתיימה החקירה הפלילית, השימוע נדחה וכעת מוגש כתב אישום בו המדינה מאשימה את החשוד אשר הפך לנאשם. עם הגשת כתב האישום המדינה מנמקת מהן העבירות, מהן העובדות ומי הם העדים במקרה. למעשה, על המדינה להוכיח כי הנאשם אכן ביצע עבירה פלילית בוודאות מאד גבוהה, ובמידה והנאשם באמצעות סנגורו מצליח להטיל ספק בעובדות ובעדים, יכול ביהמ"ש לזכות את הנאשם.

 • מעצר עד תום ההליכים (קרא עוד) – עם הגשת כתב האישום, המאשימה תבקש לעצור את הנאשם עד תום ההליכים נגדו, כאשר סנגורו ינסה לשחררו לחלופת מעצר מחוץ לכותלי בית הסוהר. 

 • מענה לכתב האישום – על הנאשם להשיב לעובדות הנטענות נגדו בכתב האישום, זהו שלב "ההקראה", הנאשם יכול:

✔לטעון טענות מקדמיות שיבטלו את כתב האישום.
✔ להודות בעובדות, מה שיוביל ישירות להטלת העונש.
✔ לכפור בעובדות, מה שיוביל להליך פלילי רגיל.

 • פרשת התביעה – במשפט פלילי התביעה היא זו שצריכה להוכיח את אשמת הנאשם ולכן היא זו שמתחילה בהצגת הראיות. הצגת הראיות מתבצעת באמצעות עדי התביעה, הן השוטר שחקר את הנאשם והן עדי ראיה, הגשת המוצגים ועוד. בשלב זה אפשר ומומלץ לחקור עדים אלה כדי לנסות ולהפריך את הגרסאות שלהם.

 • פרשת ההגנה – לאחר שהתביעה סיימה להביא את הראיות, מתחיל השלב שבו על הנאשם להציג את הראיות שלו. בשלב זה יכול הנאשם להעיד בעצמו, להביא עדים או אף להחליט שהוא אינו רוצה להעיד. זהו שלב חשוב מאוד שיש לבצעו במיומנות, כולל הצגת ראיות שלא היו ידועות לתביעה.

 • סיכומים – לאחר שהתביעה וההגנה יסיימו שלבים אלה, הם יסכמו את כל הטענות בפני בית המשפט וידגישו שוב היבטים חשובים, כל אחד מנקודת מבטו.

 • הכרעת דין – לאחר הסיכומים כותב בית המשפט את הכרעת הדין ויקבע האם הנאשם אשם או זכאי. הוא רשאי לקבוע כי הוא אשם בחלק מהעבירות שיוחסו לו ואילו באחרות הוא זכאי. יש להקריא את הכרעת הדין בפני הנאשם ואם הוא זכאי, יש לעשות זאת בפתח ההקראה.


לאחר הכרעת הדין - טיעונים לעונש וגזר הדין


ייצוג בתיק הפלילי, עורך דין פלילי שלומי ביזק

יש כמה שלבים לאחר הכרעת הדין:

 • טיעונים לעונש – אם הנאשם הודה בעובדות מדלגים ישירות לשלב הטיעונים לעונש. אם לא הודה, יגיע שלב זה לאחר כל השלבים שתוארו לעיל. במסגרת טיעונים אלה על המדינה להציג ראיות ולבקש עונש מוגדר. מנגד הנאשם יכול לנסות לשכנע את בית המשפט להקל בעונשו מטעמים אישיים, רפואיים, משפחתיים וכדומה.

 • גזר דין – לאחר סיום שלב הטיעונים לעונש, גוזר בית המשפט את העונש. עליו לקבוע איזה עונש מקובל בחוק לעבירה שביצע הנאשם, לפי טווח של עונש מינימלי ועונש מקסימלי. העונשים מגוונים וכוללים קנס, אזהרה, מאסר על תנאי, עונשי מאסר קצובים, מאסר עולם, מאסר שהומר בעבודות שירות, פיצויים ועוד.

 • ערעור – ההליך הפלילי הסתיים, אך הנאשם והמדינה כאחד יכולים להגיש ערעור הן על גזר הדין והן על הכרעת הדין, תוך 45 יום, במידה ורק הנאשם מגיש ערעור על פסק הדין, ביהמ"ש לעולם לא יפסוק לו עונש חמור יותר. 

לבחירת הייצוג המשפטי בתיק הפלילי חשיבות רבה

במקרה ונחשדתם, הואשמתם בעברה פלילית, יש לפנות ללא דיחוי לסנגור פלילי מנוסה שידע כיצד לבחון את התיק ביסודיות, שידע לנתח את מארג ראיות התביעה, שידע לבחור עבורכם את קו ההגנה הנכון לכם, שידע לבחון את תקינות הפרוצדורה לכל אורך ההליך ולוודא כי החקירה נוהלה בתום לב ולא בכוונה להפליל בכל מחיר.   

יש לזכור, כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהפך, שלב היציאה יכול להיות בגלל הוכחה שאכן לא התבצעה עבירה, או טענת אליבי, אך גם תודות לכשלים פרוצדורליים וביצוע כושל או לא חוקי של מהלכי החקירה יכול להביא לסיום התיק. 


עו"ד שלומי ביזק הינו מומחה למשפט הפלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו, העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במשפט הפלילי תוך מקצועיות, יסודיות ויצירתיות. מיד עם תום עבודתו בפרקליטות תל אביב שימש כסנגור פלילי במשרד ותיק וצבר ניסיון מעשי רב. עורך דין פלילי שלומי ביזק בעל תארים ייחודים במשפט הפלילי מאוניברסיטת בר אילן (LL.M, LL.B). המשרד מתמחה בתיקים קלים וסבוכים כאחד, תיקים בעלי פרופיל ראייתי פורנזי (מדעי) ורפואה משפטית, תיקים נסיבתיים, תיקי פשיעה חמורה ייצוג בערכאות הערעור השונות ועוד. 

המלצות:

b144 | Google | facebook zap | lawgiude   

המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מידי, מקצועי ודיסקרטי צרו קשר עכשיו! טל: 050-7719770 | השאירו פרטים